android-studio-toolbar-custom-design
تاریخ انتشار :     23 اردیبهشت 1397

Toolbar چیست؟

Toolbar در نسخه 5.0 سیستم عامل اندروید جای actionbar در اندروید 4 را گرفت تا قابلیت های بیشتری  را ارائه داده و یکی از راهکارهای زیبا سازی برای اپلیکیشن شما به شمار خواهد رفت.این widget یا کامپوننت UI از طریق view group به نام Toolbar در دسترس توسعه دهنده قرار می گیرد.

همانطور که می دانید، Toolbar در بالای صفحه نمایش گوشی همراه قرار گرفته، و نشان دهنده چند ابزار کاربردی از قبیل نشان دادن باطری گوشی، نوار جستجو، drawer، منو و … می باشد. امروز در این مقاله مراحل طراحی یک Toolbar سفارشی در اندروید را باهم گام به گام بررسی میکنیم.

 Toolbar

 

در تصویر متحرک بالا یک Toolbar که شامل 5 fragment (قسمت) می باشد را ملاحظه می فرمایید.

برای ایجاد تولبار در اندروید استودیو ابتدا باید وارد محیط کار اندروید استودیو شویم. پس از این که اندروید استودیو را اجرا کردیم، در قسمت xml پروژه می بینیم که تولبار پیشفرض اندروید استودیو قرار دارد. برای اینکه بتوانیم تولبار سفارشی را ایجاد کنیم قبل از هرچیز باید تولبار پیش فرض اندروید استودیو را حذف کنیم.

برای حذف  تولبار پیش فرض اندروید استودیو دو روش پیش روی خود میبینیم که در زیر آن را با هم بررسی خواهیم کرد:

1.حذف تولبار در Manifest:

برای دسترسی به قسمت manifest، طبق عکس زیر ابتدا باید پروژه را از حالت Project به حالت Android تغییر دهیم و از زیر مجموعه manifest، داخل AndroidManidest.xml رفته و کد زیر رابه آن اضافه کنیم.

Toolbar

نکته: کدی که در زیر به برنامه اضافه خواهیم کرد، باید جایگزین کد android:theme=”style/AppTheme شود و کد ما باید فارغ toolbar باشد تا خود بتوانیم آن را ایجاد کنیم.

برای این منظور، کد زیر را جایگزین  android:theme=”style/AppTheme می کنیم:

اکنون خروجی اپلیکیشن ما بدون toolbar خواهد بود و ما می توانیم toolbar سفارشی ایجاد کرده و جایگزین آن کنیم.

2.با استفاده از Styles.xml:

به قسمت res رفته و در فولدر values، فایل Styles.xml را انتخاب کنید.

وقتی داخل فایل Styles.xml می شوید، کد زیر را در ابتدای آن ملاحظه می فرمایید:

این قطعه کد همان تمی می باشد که دارای تولبار می باشد. برای این که بتوانید این تم را حذف کرده و تولبار طراحی شده خودتان را جایگزین آن کنید، کافیست مانند روش اول این کد را حذف کرده و کد زیر که یک تم بدون تولبار هست را به آن اضافه کنید:

نکته: بهتر است از روش دوم برای حذف تولبار استفاده کنید چون اصولی تر می باشد.

حال که تولبار پیش فرض اندروید استودیو را حذف کردیم، اکنون می خواهیم تولبار اختصاصی خود را ایجاد کنیم.

برای شروع کار، ابتدا باید به قسمت xml رفته و یک شئ Toolbar مانند تصویر زیر به آن اضافه کنیم:

Toolbar

حال برای تولبار، داخل Xml و در قسمت Text آن، مشخصاتی که قصد اضافه کردن به آن را داریم اضافه میکنیم:

حال باید به main_Activity رفته و تولبارمان را به آن اضافه کنیم; مانند زیر:

اکنون، ما یک تولبار جدید تعریف و به اپلیکیشن اضافه کردیم که مشخصات ظاهری آن را خودمان تعریف کردیم.

اختصاصی سازی Toolbar:

حال که ماهیت کلی تولبار را ایجاد و به برنامه اضافه کردیم، می توانیم آیکن، متن و هر چیز دیگری که برای برنامه نیاز ما خواهد شد به آن اضافه کنیم.

برای اضافه کردن آیکن، همانطور که در مقاله های قبلی نیز به آن اشاره شد، باید به قسمت res رفته و آیکن های دلخواه خود را به پوشه ی drawer اضافه و سپس از آن ها استفاده کنید.

اعمال تغییرات بیشتر بستگی به سلیقه و انتخاب شما و همچنین کارایی اپلیکیشن شما خواهد داشت. در زیر نمونه ای از اختصاصی ایجاد کردن تولبار که ما در این قسمت ایجاد کرده ایم را ملاحظه می فرمایید:

اکنون تولبار ایجاد شده آماده است و می توانید از آن استفاده کنید. امیدوارم از خواندن این آموزش لذت برده باشید.^.^

 

آیا شما هم علاقه مندید مباحث اندروید استودیو را به صورت حرفه ای تر و کاربردی تر آموزش ببینید؟ آیا برای کسب و کار آنلاین خود نیاز به طراحی اپلیکیشن اندروید دارید؟ اگر علاقه مند به یادگیری برنامه نویسی اندروید هستید یا قصد سفارش این موارد را دارید، شرکت پدیده تجارت با ده سال سابقه رسمی در زمینه برنامه نویسی تحت وب و مباحث IT، عضو اتحادیه و با افتخار و آغوش باز از شما استقبال خواهد کرد.

جهت مشاهده ی نمونه کارهای اندروید شرکت پدیده به قسمت نمونه کارهای اندروید و همچنین برای اطلاع از دوره های آموزشی اندروید، به قسمت دوره های آموزش اندروید شرکت پدیده تجارت مراجعه فرمایید.

 

                      *آینده از آن کسب و کارهای آنلاین است*

                      تولید شده در بخش تولید محتوا پدیده تجارت

 

 

  • امتیاز :
    1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
    Loading...
  • نظرات