چرخه حیات اندروید
تاریخ انتشار :     6 مرداد 1397

چرخه حیات اندروید مانند بقیه چرخه حیات ها در بقیه زمینه ها نشانگر ماهیت کلی اندروید و بخش های اصلی در آن به شمار می رود.به این منظور که شما برای برنامه نویسی به زبان جاوا و در قالب اندروید و در نرم افزاری مانند اندروید استودیو، نکاتی را باید دانسته و در راستای آن ها گام بردارید.

در این مقاله با قید هرمثال برای هرگام، مفهوم جرخه حیات را بهتر و وسیع تر درک خواهیم کرد.

 

چرخه حیات اندروید (اکتیویتی) چیست؟

 

در چرخه فعالیت اندروید یا بصورت تخصصی تر چرخه حیات اکتیویتی شما ،بصورت کلی رفتار ها و ماهیت کلی آن را نشان خواهد داد. توجه داشته باشید زمانی که یکی از اکتیویتی ها از پروژه شما حذف شد، می تواند مجدا وارد اکتیویتی شما شود.

به عنوان مثال، اگر شما در حال ساخت یک پخش کننده فیلم یا ویدیو هستید، زمانی که کاربر با یک برنامه دیگر، ویدیو را متوقف(pause) می کند، ناخواسته اتصال شبکه را نیز قطع می کند. در اینجاست که شما می توانید به شبکه دوباره وصل شود و به کاربر مجوز بازدید مجدد از ویدئو را صادر کنید.

مورد بعدی این که وقتی یک اکتیویتی اجرا می شود، اکتیویتی دیگری متوقف شده و از کار می افتد. این تفاوت از طریق روش های پاسخگویی در چرخه حیات اکتیویتی  شناخته شده و نشاَت می گیرد.

 

چرخه حیات اندروید

 

 

مفاهیم کلی در مورد چرخه حیات اندروید :

 

حال که با مفهوم کلی چرخه حیات یک اکتیویتی آشنا شدیم و مفهوم ان را بصورت کلی دریافتیم، اکنون وقت آن رسیده که با مفاهیم و متدهای اصلی آن آشنا شویم. این متدهای همگی جزء یک برنامه ی اندروید استودیو بوده و در نشان داددن خروجی نهایی توسط کاربر نقش مهمی ایفا میکنند.

 

()onCreate :

هنگامی که اکتیویتی شما برای اولین بار ایجاد می شود، فراخوانی می شود. به عنوان مثال هنگامی که شما پروژه ای جدید ایجاد میکنید و وارد ()main_Activity آن می شوید، در واقع شما رویداد onCreate را فراخوانی کرده اید.

 

()onStart :

هنگامی که اکتیویتی به کاربر نشان داده می شود فراخوانی می شود. هنگامی که شما قصد کد نویسی داشته باشید، به ناخواه این تابع از پیش تعریف شده را فراخوانی میکنید.

 

()onResume :

هنگامی که بین شما و اکتیویتی محیط تعاملی ایجاد شود، فراخوانی می شود. منظور از محیط تعاملی، خصوصیت پویا و غیرثابت بودن کدهای جاوا به شمار می رود که یکی از محبوبیت های این زبان نیز همین است.

 

()onPause :

هنگامی که اکتیویتی فعلی شما، بصورت موقت نگه داشته می شود و اکتیویتی قبلی شروع به کار می کند، فراخوانی می شود.

 

()onStop :

هنگامی که اکتیویتی قبلی شما که بطور موقت بسته شده بود دیگر نمایش داده نشود، فراخوانی می شود.

 

()onDestroy :

قبل از اینکه اکتیویتی کاملا از بین برود، توسط سیستم فراخوانی می شود. به مفهوم بهتر، وقتی کارتان با اکتیویتی تمام شد و خواهان بستن آن بودید، این تابع مجوز نابودی اکتیویتی شما را صادر خواهد کرد.

 

()onRestart :

هنگامی که اکتیویتی پس از متوقف شدن توسط شما دوباره شروع به کار می کند، فراخوانی می شود.

 

سخن آخر:

 

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفته شد، یک اکتیویتی مانند دیگر مقوله ها در طول عمر و کارایی خود یک سلسله مراتبی را دنبال میکند. این سلسله مراتب چرخه حیات آن نام گرفته و شامل چند متد اصلی است. هرکدام از این متدها نیز وظیفه ای جدا بر عهده دارند. متدهایی که همه برای یک هدف خاص فراخوانی خواهند شد.

امیدواریم که از خواندن مقاله ی امروز لذت برده باشید و برای شما مفید و کاربردی در زمینه طراحی اپلیکیشن اندروید، واقع بوده باشد. جهت مطالعه ی سایر مقاله های مجموعه پدیده تجارت در مورد تجارت الکترونیک، به قسمت مقاله های تجارت الکترونیک کلیک فرمایید.

همچنین جهت مشاوره برای کسب و کار آنلاین، شرکت پدیده تجارت با ده سال سابقه کار، عضو اتحادیه و همچنین با کوله باری از دانش و تجربه کاری با آغوش باز آماده آموزش و مشاوره به شما مراجعه کننده عزیز خواهد بود.

 

*آینده از آن کسب و کارهای آنلاین است*

تولید شده در بخش تولید محتوا پدیده تجارت

 

 

  • امتیاز :
    1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره
    Loading...
  • نظرات